Jak wybrać fotelik dla dziecka?

fotelik samochodowy

Każdy rodzic niejednokrotnie myślał nad tym jak najkorzystniej zadbać o bezpieczeństwo dziecka. Jednym z dylematów jest to czy nasz urwis powinien siedzieć w foteliku samochodowym przodem czy tyłem do kierunku jazdy. Zaleca się aby wszystkie dzieci poruszały się tyłem do kierunku jazdy poczynając od ich pierwszej przejażdżki do mieszkania ze kliniki. Wszystkie niemowlaki powinny poruszać się w foteliku samochodowym tyłem do kierunku jazdy dopóki nie będą miały co najmniej 2 lata lub, w innym przypadku, aż osiągną najwyższą możliwą wagę lub wysokość opisaną przez wytwórcę fotelika.

Ogólnie wyróżniamy trzy typy fotelików samochodowych: te mocowane tylko tyłem do kierunku jazdy, te które możemy przewozić zarówno tyłem jak i przodem do kierunku jazdy, oraz siedziska  3-w-1. Gdy dziecko osiągnie najwyższą wagę lub wzrost opisany przez wytwórcę danego fotelika przeznaczonego do mocowania tylko tyłem do kierunku jazdy, należy usadzać je przodem do kierunku jazdy lub w siedzisku 3-w-1.

Taki model fotelika może być używany jako fotelik samochodowy dla bobasów, a następnie gdy nasza pociecha dorośnie “przekształcone” na fotelik dostosowane do montowania przodem do kierunku jazdy. Oznacza to, że posiadamy wielozadaniowy fotelik, z którego nasz mały człowiek może korzystać przez wiele lat. Są one wyposażone w są 5-punktowe pasy bezpieczeństwa, które są zapinane w linii ramion, bioder oraz między nogami. Powinny być używane wyłącznie do przejazdów (nie spania, karmienia, lub jakiejkolwiek innej czynności na zewnątrz pojazdu).